Pałac w Dreżewie zdecydowanie należy do najciekawszych atrakcji turystycznych w gminie Karnice. Choć nie znamy jego projektanta, a sam obiekt znajduje się w złym stanie, nadal jest chętnie odwiedzany przez osoby odpoczywające nad Bałtykiem. Poznaj historię pałacu i zobacz go przy najbliższej okazji!
Historia pałacu w Dreżewie
Samo Dreżewo ma długą, ciekawą historię. Pierwsze zapiski na jego temat są datowane na końcówkę XIII wieku. Wówczas wieś została przekazana przez księcia Bogusława zakonnicom z Trzebiatowa. W drugiej połowie XIV wieku lokalny majątek przejęła rodzina von Karnitzów i pozostał w ich rękach przez kilkaset lat. Dopiero w 1753 roku Carl von Karnitz sprzedał majątek rotmistrzowi vol Schmelike. Co ciekawe, w ramach tej samej transakcji została przekazana wieś Pustkowo, dziś bardzo ciekawa miejscowość wypoczynkowa. W następnych dekadach dreżewskie ziemie były kupowane przez kolejnych właścicieli. W czasach, kiedy majątek wszedł w posiadanie F. W. Schlita – armatora, handlarza i generalnego konsula Norwegii oraz Szwecji – wzniesiono tu pałac. Był to rok 1863.
Pałac ma powierzchnię 2700 m2 i reprezentuje architekturę neogotycką. Po pożarze (o którym jeszcze opowiemy) został odbudowany i w takim stanie znamy go do dziś. Dwór wyróżnia się dwiema kondygnacjami i czworoboczną wieżą. Blanki i ryzalit to detale, które decydują o jego wyjątkowym charakterze. Oczywiście na klimat miejsca wpływa otoczenie: zabudowania folwarku, 9-hektarowy park dworski w stylu angielskim, a także mur. Szlachetne kasztany i miłorzęby są tak stare, że pamiętają lepsze czasy pałacu...
Obiekt nie od dziś posiada opinię tajemniczego. W 1890 roku został strawiony pożarem, który wybuchł w bliżej nieokreślonych okolicznościach. Lokalne historie przekazują na poły romantyczne, na poły tragiczne losy Girony Eleonory de Val Floridy, dobrze urodzonej hiszpanki, która miała wdać się w romans z synem właściciela wsi – von Boninem. Młoda kobieta spłonęła w pożarze pałacu, a legendy jeszcze niedawno głosiły o krążeniu jej ducha w ruinach...
Po II wojnie światowej majątek przejęła Armia Czerwona w celu utworzenia wojskowej kwatery. W 1949 roku w Dreżewie utworzono PGR. Pod koniec lat 60. tereny trafiły pod zarząd Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Hodowli Zwierząt Zarodkowych, a u schyłku PRL – śląskiego ZHP. Prywatyzacja obiektu nie przyniosła widocznych efektów. Od lat 90. pałac był kupowany i wynajmowany przez rozmaite osoby, między innymi biznesmenów i polityków. Atrakcyjny teren miał stać się wietrzną farmą, placówką, luksusowym hotelem, polem golfowym... W połowie pierwszej dekady XXI wieku pałac z przyległościami wykupił hiszpański przedsiębiorca, ale i to nie wpłynęło na przeprowadzenie niezbędnego, kompleksowego remontu.
Dziś XIX-wieczny, neogotycki pałac popada w ruinę, choć cieszy się popularnością wśród turystów przebywających nad morzem. Można go obejrzeć jedynie z zewnątrz, ale i to nie zniechęca miłośników miejsc cichych i tajemniczych. Piękno pałacu inspiruje i przenosi do innych czasów. Zdecydowanie warto przyjechać tu choćby na krótki spacer.
Adres pałacu w Dreżewie
Dreżewo 7
72-343 Dreżewo